
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Dropout Voltage | 75 mV |
| Min Input Voltage | -14.6 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | -12 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 100 mA |
| Quiescent Current | 6 mA |
| Max Input Voltage | -35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -12 V |
| Nominal Output Voltage | -12 V |
| Max Output Voltage | -12 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 52 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.01 %/V |
| Line Regulation | 0.07 %/V |
Stock: 1242
Distributors
pcbx
Unit Price$0.48218
Ext.Price$0.48218
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.48218 | $0.48218 |
| 10 | $0.34454 | $3.44540 |
| 25 | $0.31034 | $7.75850 |
| 50 | $0.29093 | $14.54650 |
| 100 | $0.27273 | $27.27300 |
| 300 | $0.25779 | $77.33700 |
| 500 | $0.24366 | $121.83000 |
| 1000 | $0.23510 | $235.10000 |
| 3000 | $0.22416 | $672.48000 |
| 5000 | $0.21373 | $1068.65000 |
